Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Успешен лов на дива свиња во повеќе делови од Македонија

Posted by  Published in: Разно

Ако се познава по утрото денот и оваа година ќе биде успешна за нашите ловџии, а на дивите свињи “црно им било пишано“. Во повеќе делови од државата веќе се уловија “капиталци“ од дива свиња, па ловџиите може да се пофалат со својот улов.

Убави вести стигаат од ловџиите од Кратово, каде деновиве е уловен огромен вепар од 250 кг. Овој успех им се припишува на ловџиите Бобан од Димонце и Мики од Сув Ора, кои својот плен го уловиле помеѓу селата Димонце и Бељаковце.

Да не останат “покуси“ и ловџиите од Кичевско, се погрижија група ловци од овој ловен крај, кои успеава да уловат дива свиња од 200 кг. Оваа група добро се намачиле додека го довлечка својот улов до возилото, но очигледно вредело. Инаку овој ловен регион важи за исклучително богат со дивеч, па секоја година тука се ловат голем борј на диви свињи.

Ракавицата е фрлена, па останува да видеме дали некој ќе успее да ги надмине овие две ловечки дружини.

 

 

Кратовскиот капиталец од 250 кг

 

 

Ловџиите од Кичевско со својот улов од 200 кгWeather

Clear

-5°C

Skopje

Clear
Humidity: 76%
Wind: W at 3.22 km/h
Thursday
Mostly cloudy
-3°C / 1°C
Friday
Cloudy
-2°C / 1°C
Saturday
Scattered showers
0°C / 4°C
Sunday
Scattered showers
0°C / 5°C

Translator

Visitors Counter

861085
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
169
674
1455
8436
861085

Your IP: 54.82.10.219
Server Time: 2018-12-12 05:02:32
Web Analytics