Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Поради Африканската свинска чума, Полска ќе изгради ограда долж границата со Украина и Белорусија

Posted by  Published in: Разно

Полска планира да изгради 729-километарска ограда на границата со Украина и Белорусија, за да запре приливот на диви свињи од двете страни, за кои се смета дека пренесуваат Африканска чума. Според Министерството за земјоделство, објектот ќе чини скоро 24 милиони евра.

И покрај сите досегашни мерки, полските власти не успеваат да се справат со ширењето на болеста. Најновиот случај е од североисточниот дел на државата, каде што заразата беше воспоставена во фарма со повеќе од 1000 животни. Тоа е 15-тиот случај кај домашни свињи од почетокот на годината, а кај дивите свињи бројот на заразените животни веќе надминува 200. Болеста се шири се повеќе на Запад и пред неколку дена стигна до Чешка, од каде се пријавени 10 случаи на заразени свиња. Близината со Германија ги натера ветеринарните власти во Федералната Република да издадат предупредување до сите земјоделци, како и кон туристите кои се враќаа од Источна Европа, да се придржуваат до строгите хигиенските норми и да не внесуваат месни производи и необработени ловечки трофеи. Истовремено во Варшава објавено е дека и покрај појавата на Африканската чума, извозот на полско свинско месо се опоравува и во 2016-та со 10 проценти ја надмина количините од претходната година. Главен клиент за полско производство минатата година беше Обединетото Кралство, кој увезува 82.000 тони. Други важни пазари за полско свинско месо се Германија и Италија.

Weather

Cloudy

5°C

Skopje

Cloudy
Humidity: 62%
Wind: SE at 4.83 km/h
Sunday
SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
-1°C / 5°C
Monday
SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
-2°C / 5°C
Tuesday
Showers
-2°C / 6°C
Wednesday
Rain
1°C / 10°C

Translator

Visitors Counter

842756
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
194
731
3262
10341
842756

Your IP: 54.82.79.137
Server Time: 2018-11-17 04:25:41
Web Analytics