Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Ловџиите повторно се докажаа дека грижата на дивечот им е најважна

Written by  Published in: Разно

По којзнае кој пат ловџиите со своите постапки докажаа дека одгледувањето, заштитата и грижата на дивечот им е најважна. Тие не само што го заштитуваат дивечот преку своите ловочуварски служби, се грижат за неговот здравје и во текот на зимските месеци вршат прихрана со храна и минерални материи, го населуваат, го размножуваат и го интродуцираат дивечот, деновиве докажаа и дека го спасуваат од разни опасни ситуации по неговиот живот.

Ловџиите од ловечкото друштво “Церн Камен“ од Вевчани во атарот на село Пискупштина ослобидива мечка заплетката во сајла поставена од несовесни поединци. Тие несебично ризикувајќи си ги своите животи и покрај тоа што не се обучени и соодветно опремени за вакви операции, со употреба и тешка механизација успеава да ја спасат мечката. Оваа постапка ја овековечиле со видео камера за да биде сведок и пример за сите останати љубители на дивите животни.

 

Media

Weather

Cloudy

9°C

Skopje

Cloudy
Humidity: 91%
Wind: WNW at 17.70 km/h
Tuesday
Mostly cloudy
5°C / 11°C
Wednesday
Rain
4°C / 13°C
Thursday
SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
-1°C / 2°C
Friday
Mostly cloudy
-3°C / 5°C

Translator

Visitors Counter

674030
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
486
589
5362
12230
674030

Your IP: 54.81.77.114
Server Time: 2018-03-19 16:05:09
Web Analytics