Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Слики на преполовени куршуми: серијата на Сабине Перлман ја покажа опасната убавина на куршумите

Posted by  Published in: Разно

 

 

Фото серијата на Сабине Перлман насловена како “куршуми“ привлече големо внимание. Таа фотографиите ги направила минатиот октомври во бункер од втората светска војна, каде фотографирала куршуми пресечени на половина. Перлман фотографирала вкупно 900 пресеци на куршуми, со што ја документирала комплексноста и убавината која лежи под површината на чаурата.

Таа првенствено била заинтригирана од нејасната природа на предметот. Пресеците ја откриле скриената комплексност и убавина на формата, која е многу спротивна на деструктивната намена на предметот. Тоа е претставување на злото и убавината, одраз на човековата состојба.

Во интервју Перлман го објаснува процесот на фотографирање на куршумите и дава објаснување што се надева дека ќе постигне со овие необични и исклучителни фотографии.

  Во ова интервју таа објаснува дека процесот на пресекување на куршумите на половина е опасен за нестручни луѓе. Куршумите биле пресечени од специјалист за муниција кој создал посебна техника за таа цел.

 

 

 

 

Weather

Clear

-5°C

Skopje

Clear
Humidity: 76%
Wind: W at 3.22 km/h
Thursday
Mostly cloudy
-3°C / 1°C
Friday
Cloudy
-2°C / 1°C
Saturday
Scattered showers
0°C / 4°C
Sunday
Scattered showers
0°C / 5°C

Translator

Visitors Counter

861049
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
133
674
1419
8400
861049

Your IP: 54.82.10.219
Server Time: 2018-12-12 04:55:59
Web Analytics