Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Разно

Убава вест наскоро треба да пристигне од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за сите идни ловџии од нашата држава, бидејќи забрзано се привршуваат подготовките за одржување на ловечки испит за кој што верувам дека има голем број на заинтересирани граѓани. Како увертира на ловечкиот испит, стручната комисија за полагање на ловечки испит од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги објави прашањата кои ќе бидат дел од овој ловечки испит, се со цел да им се излезе во пресрет на идните ловџии и да им се помогне подобро да се подготват за ловечкиот испит.

За жал ловокрадството е широко распространета појава во нашата држава и не ретко тие поставуват т.н. “примки“ или замки на кои се фаќаат и животни кои се под трајна заштита.

Последен во низата вакви немили настани е фаќањето на мечка во овие стапици во струшкиот ловен реон. Сепак, благодарение на реакцијата  и храброста на група ловџии од  ловното друштво „Церн Камен” од Вевчани, успеале да ја ослободат и да ја спасат од сигурна смрт мечката која била фатена во челична замка.  Животното било заплеткано во жичана сајла во шумата над селото и ако ловџиите не  ја пронајдеа и спасиле, таа најверојатно ќе угинела во страшни маки.

Како резултат на неодамнешниот групен лов на диви свињи во едно од ловиштата на ЈПУЗПП „Јасен“, невладините организации за заштита на животните бараат кривична одговорност од учесниците во ловот. Од Здружението „Анима Мунди“ најавуваат дека ќе ги гонат учесниците, бидејќи според нив сезоната за лов на дива свиња била завршена.

„Нашите функционери не отидоа во „Јасен“ да ја почувствуваат природата, да ги запознаат жителите на шумата ниту пак да ги заштитат жителите од уништувањето на посевите или житниците од дивите свињи. Отидоа за да се потоа фалат со тој злосторнички успех преку убивање од задоволство“, вели Столе Велковски од „Анима Мунди“.

Деновиве во Македонија се шири вест дека поголем број видни јавни личности и политичари, помеѓу кои и еден бивш премиери, поранешен министер, пратеник и амбасадор, на 31 март учествувале во организиран лов во ЈПУЗПП “Јасен“, при што за околу еден час застрелале дури 57 диви свињи од кои 21 биле со трофејна вредност и за својата страст платиле 2.400 евра. 

Ваквите ловови во кои има голема количина на застрелан дивеч им даваат на активистите за заштита на животните и на екологистите доволно материјал да ги оцрнуваат сите ловци дека основна цел им е само да ги убиваат животните, иако тоа не е суштината на ловството. Затоа во денешно време, зборот на екологистите и на активитите за заштита на животните има поголема тежина од зборот на ловците, што има негативно влијание врз самото ловство.

Од Агенцијата за храна и ветерина пристигна една лоша и една добра вест. Лошата е дека во Македонија дивечот е опасен за консумирање, а добрата е дека тие добро си ја завршиле работата и на време укажуваат на оваа опасност.

Директорот на Агенцијата за храна и ветерина Зоран Атанасов на прес конференција изнесе одредени податоци добиени од нивната работа кои може да бидат многу корисни за ловците и нивните фамилии.

Според нивните анализи, црниот дроб од дивечот е ризичен по здравјето на луѓето, поради што Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира граѓаните да не го конзумираат.  Анализата на оваа агенција направена во периодот 2002-2017 година покажува и до десет пати поголеми концентрации на тешки метали од дозволените во црниот дроб на дивечот.

Малкумина знаат дека врвниот голгетер и фудбалер од висока класа Златан Ибраимовиќ е пасиониран ловџија. Овој фудбалер кој има голем број фанови во нашата држава, минатиов викенд пријатно ги изненади штипјани, кои долго време со голема недоверба го гледаа неможејќи да им поверуваат на очите дека во нивнот друштво е токму тој, а е некој што многу личи на него.

Серијата несреќи при лов кои ја зафати нашата држава продолжуваат. За жал новата година започнува со неубава вест за сите ловџии, па се надевам дека тоа може да биде добра поука за сите ловџии добро да внимаваат каде и во што пукаат.

Во последниот ден од старата година ловџија од беровското село Будинарци околу 12 часот во атарот на ова село, кај месноста викана „Лесови ливади“, мислејќи дека пука во дивеч “уловил“ соселанец.

Ловот е исклучителен опасен спорт, при кој доколку учесниците во него не се придржуваат до строгите безбедносни мерки и процедури, може да има фатални последици по нив. Најнов доказ за тоа е несреќата која се случи во близина на браната Водоча кај Струмица, каде едно лице починало откако било повредено од ловна пушка во пределот на главата за време на лов на диви свињи.

Page 1 of 4

Weather

Mostly cloudy

22°C

Skopje

Mostly cloudy
Humidity: 63%
Wind: WSW at 17.70 km/h
Friday
Scattered thunderstorms
12°C / 26°C
Saturday
Mostly sunny
11°C / 26°C
Sunday
Mostly sunny
12°C / 27°C
Monday
Mostly sunny
13°C / 27°C

Translator

Visitors Counter

718987
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
1553
658
3597
16099
718987

Your IP: 54.80.189.255
Server Time: 2018-05-24 13:30:20
Web Analytics