Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Tуристички прошетки низ туристичките региони во Република Македонија: Мавровско-дебарски туристички регион

Posted by  Published in: Ловен туризам

 Мавровско дебарскиот регион, со изобилството од природни и антропогени објекти е неисцрпен за посетителите. Но сепак посетителот кој е во близина или стигнал на овој простор, неизоставно треба да се задржи и прошета во Маврово и околу Мавровското Езеро.

Еден ден би бил вистинско уживање да се посети платото на планината Бистра со нејзините пространи пасишта, понорот Тони Вода, селото Галичник (Галичка свадба, 12-ти јули, Петровден), традиционалните бачила. Таму пробајте го најквалитетното сирење и кашкавал и напијте се ладна планинска вода.

 

 

Пролетен пејзаж од Маврови Анови кон Мавровското Езеро и Бистра Планина, вода, шума, воздух, слобода на душата

Ако го напуштате Маврово продолжете по кањонот на Радика, посетете го монументалниот манастир Св. Јован Бигорски, населбите по долината на Радика за да ги запознаете културата и традицијата на луѓето. За похрабрите овде е врвот Кораб 2764 м, највисок во Република Македонија.

 

 

Манастирот Св. Јован Бигорски

 

 

Поглед кон Корабскиот Масив и врвот Кораб

 

 

Дел од текот на реката Радика, бисерот на Македонските реки

 

 

Манастирот Св. Ѓорѓи – Рајчица, во близина на Дебар

 

На пат ќе ве сретне Бањата Косоврасти, манастирот Рајчица, градот Дебар и бањата Бањиште. Понатака следи посебен ден за да се види и доживее заезерената клисура на Црн Дрим со езерата Шпиље и Глобочица, и така полека ќе стигнете кон Охридскиот регион.

 

 

Дебарската Акумулација на двете бисерни реки Радика и Црн Дрим

 

Превземено од: www.igeografija.mkWeather

Mostly clear

11°C

Skopje

Mostly clear
Humidity: 85%
Wind: WSW at 6.44 km/h
Thursday
Sunny
8°C / 23°C
Friday
Mostly sunny
10°C / 24°C
Saturday
Mostly sunny
7°C / 23°C
Sunday
Rain
6°C / 17°C

Translator

Visitors Counter

818026
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
525
523
1048
8865
818026

Your IP: 54.166.207.223
Server Time: 2018-10-16 23:03:50
Web Analytics