Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Купување и чување месо од дивеч

Posted by  Published in: Ловечка кујна

 Месото од дивеч, за ралика од другите видови на месо не може да се добие свежо во месарниците или во деликатесните дуќани. Причина за тоа е што ловната сезона не трае во текот на целата година и што денес овој вид на месо и покрај своите квалитети многу помалку се користи во исхраната.

Од замрзнатото месо од дивеч предност има срнското месо, потоа доаѓа елен, вепар и зајак, а дури потоа пердувестиот дивеч, како што се фазан и дивата гуска. Во деликатесните дуќани можат да се купат салами и паштети од дивеч.

 Со оглед на начинот на живот, месото од дивечот е потемно и пожилаво. Според тоа се препорачува да се одбере месо од помлади животни со темноцрвена боја и со бела маснотија, бидејќи вкусот на таквото месо ќе биде подобар. Кај замрзнатото месо обратете внимание на датумот на производството и секако изберете го она кое што има поблизок датум.

Како и сите други меса и месото од дивечот брзо се расипува  доколку се чува во несоодветни услови. Затоа свежото месо треба да се чува во фрижидер 2 до 3 дена, а замрзнатото месо од 3 до 6 месеци.

 

Извор: Интернет

Weather

Cloudy

0°C

Skopje

Cloudy
Humidity: 73%
Wind: W at 14.48 km/h
Wednesday
Partly cloudy
-5°C / 4°C
Thursday
Partly cloudy
-6°C / 0°C
Friday
Partly cloudy
-3°C / 1°C
Saturday
Partly cloudy
-4°C / 3°C

Translator

Visitors Counter

865455
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
261
536
797
12806
865455

Your IP: 54.89.187.28
Server Time: 2018-12-18 10:35:33
Web Analytics