Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Печено филе од вепар

Posted by  Published in: Ловечка кујна


Состојки:

800гр. филе од вепар

2 гранчиња свежа или 2 лажици сува жалфија

1 лажица сенф

1дл. бело вино

2дл. павлака за готвење

1 лажица маст

сол

бибер

 

 

Припрема:

Исчистете го филето од жилите, посолете, забиберете, посипете со ситно исецкана жалфија, премачкајте со сенф, ставете во тава за печење и прелијте со растопена маст. Печете во загреана рерна на 250˚C околу 15 минути. Кога месото ќе биде печено, извадете го и исечете го на парчиња. Во сокот од печењето додајте вино, оставете да зоврие, посолете, забиберете, додајте ја павлаката за готвење и преостанатата жалфија па полека варете додека не добиете сос со средна густина. Послужете така што на тањирот прво ставете сос, а преку него филето исечено на парчиња. Како додаток послужете тиквици на жар и запечен  компир со сирење.

 

Извор: “Lovačka kuhinja“ – Boris Kauzlarić


Weather

Cloudy

0°C

Skopje

Cloudy
Humidity: 77%
Wind: W at 14.48 km/h
Wednesday
Partly cloudy
-5°C / 4°C
Thursday
Partly cloudy
-6°C / 0°C
Friday
Partly cloudy
-3°C / 1°C
Saturday
Partly cloudy
-4°C / 3°C

Translator

Visitors Counter

865529
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
335
536
871
12880
865529

Your IP: 54.89.187.28
Server Time: 2018-12-18 11:18:26
Web Analytics