Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Ловечка кујна

Ова е еден многу вкусен рецепт за приготвување гулаш од срна после успешниот лов. Станува збор за стар и испробан рецепт на искусните ловџии кои се мајстори за ловечки гулаш. Состојките во рецептот се прилагодени за да одговараат на една фамилија. Доколку се подготвува за поголемо друштво потребно е соодветно да се зголемат мерките.


Состојки:

800гр. филе од вепар

2 гранчиња свежа или 2 лажици сува жалфија

1 лажица сенф

1дл. бело вино

2дл. павлака за готвење

1 лажица маст

сол

бибер

Измијте го и исушете го месото па посолете го, додајте бибер истрлајте со ситно сецкан лук, магдонос и мажоран. Потоа месото од сите страни премачкајте го со масло, замотајте го во фолија и ставете го да се пече во загреана рерна на 200˚C околу 60 минути. Кога месото е печено, исечете ја фолијата, извадете го месото, исечете го на парчиња и вратете го назад во фолијата пазејќи сокот од печењето да остане во фолијата. Послужете со зеленчук на жар.

 Најубаво би било кога би имале срнетина или убаво парче плешка од елен, но и јунешкото ке послужи исто така. Најбитни се шумските печурки. Нив денеска не е проблем да ги  набавиме маринирани или смрзнати во скоро секоја малку подобро снабдена продавница. Во оваа рецепта се користени маринирани печурки, затоа што и кога ќе се измијат под млаз ладна вода сеуште ја задржуваат нивната киселост да целото јадење добива малку интригантна нота. Секако и боровинките ќе додадат своја киселкастост, а може да се додаде и димена сланина како врв на сето тоа.

Состојки:
 
800 g. Бифтек ( 4 парчиња );
400 g. Кромид;
1 лажица ловечки сос “Подравка“;
3 лажици Масло за јадење;
1 лажица Вегета;
Ловоров лист;
1 dl. Вино;
Сол;
Црн пипер;
Суви сливи;
Табаско.

 

Отстоената патка се посолува, се прелива со лимонов сок и да се обложи со парчињата сланина. Потоа патката се става во плех во кој претходно се загреал маргаринот и маслото, се прелива со малку млака вода и се става во загреана релна. Се пече на средно јака температура (175ºС) околу 1 ½ час. За време на печењето на патката таа треба да се врти и залива со сок.

Со вака припремена патка добро би дошле кнедли со зелка.

 Дивечот се јадел во почетоците на цивилизацијата заедно со диво овошје и зеленчук. Дивечот поради тоа што не консумира концетрати за исхрана и поради тоа што постојано е во движење месото има многу ниска содржина на маснотии, а со тоа и помала калориска вредност. Анализите на хемискиот состав на месото од дивечот покажуваат осцилации во зависност од видот и периодот од животот, но севкупно масното ткиво е пониско од вообичаениот наод кај стоката за колење, па е прикладна за гурмани кои имаат зголемено ниво на маснотии во крвта. Срнечкиот одрезок на пример има 134 kcal / 100 g, а свинскиот одрезок 214 kcal / 100 g.

 Месото од дивеч, за ралика од другите видови на месо не може да се добие свежо во месарниците или во деликатесните дуќани. Причина за тоа е што ловната сезона не трае во текот на целата година и што денес овој вид на месо и покрај своите квалитети многу помалку се користи во исхраната.

Од замрзнатото месо од дивеч предност има срнското месо, потоа доаѓа елен, вепар и зајак, а дури потоа пердувестиот дивеч, како што се фазан и дивата гуска. Во деликатесните дуќани можат да се купат салами и паштети од дивеч.

Weather

Cannot get Skopje location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Translator

Visitors Counter

891573
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
187
667
4722
16659
891573

Your IP: 54.209.202.123
Server Time: 2019-01-20 06:39:59
Web Analytics