Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Прва помош

Posted by  Published in: Корисни совети

Доколку се случи несреќа при лов, основно е да се избегне паниката, што е лесно да се напише, а во пракса додека унесреќениот го делат секунди и минути од смртта лесно се губи главата во шок. Најпрво што треба да се направи е да се запре крварењето, после што на ред доаѓа оноа што е најтешко да се направи: што побрз транспорт на унесреќениот до соодветната здравствена установа.

Всушност поради неможноста ранетиот колега во пократок рок да се превезе до болница (во недостаток на превозно сретство во ловиштето) често доаѓа до трагични последици, дури и кога последиците не се потенцијално смртоносни.

Иако со децении на назад немало ловечка сезона која прошла без ранување со ловечко оружје, сите ние сме склони да размислуваме како тоа секогаш им се случува на “другите“. Одговорете на следново прашање и ќе знаете дали е така:

        Дали имате во ранецот прибор за прва помош?

Знајте дека сериозното размислување на оваа тема веќе за некоја недела би можело да му го спаси животот на некого.

Weather

Cloudy

5°C

Skopje

Cloudy
Humidity: 62%
Wind: SE at 4.83 km/h
Sunday
SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
-1°C / 5°C
Monday
SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
-2°C / 5°C
Tuesday
Showers
-2°C / 6°C
Wednesday
Rain
1°C / 10°C

Translator

Visitors Counter

842754
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
192
731
3260
10339
842754

Your IP: 54.82.79.137
Server Time: 2018-11-17 04:24:17
Web Analytics