Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Како да се избегне несреќа при лов

Posted by  Published in: Корисни совети
  • НИКОГАШ не ја насочувајте пушката кон луѓето, дури и кога добро знаете дека таа е празна.
  • НИКОГАШ не го ставајте прстот на чкрапалото (орозот) се додека не ја нанишаните метата, а додека се движите низ шумата со дланката опфатете го оквирот на чкрапалото (орозот) за некоја гранка случајно да не го повлече.
  • НИКОГАШ не пукајте се додека не сте сосема сигурни во што пукате и не толерирајте никаква неодговорност со оружјето.
  • НИКОГАШ немојте да пиете алкохол за време на ловот, не трчајте по ранетиот зајак и не пукајте по дивечот кога тој е во линија со останатите ловци.
  • НИКОГАШ не ловете со неисправна пушка.

 

  • НИКОГАШ не експериментирајте со муницијата и немојте да се воздржувате да ги предупредите на тоа и останатите учесници во ловот.
  • СЕКОГАШ проверете го оружјето пред ловот, испразнете ја ипрекршете ја двоцевката во текот на транспортот, доручекот, одморот, при преминување од преку некоја меѓа и сл.
  • СЕКОГАШ погледнете низ цевката пред да уфрлите куршум или патрон во неа.
  • СЕКОГАШ водете сметка за безбедноста на колегата, дури и по цена на испуштање шанса за “уловот на најзначајниот трофеј во животот” и со своите постапки давајте им пример на поискусните од себе.
  • На крај, НИКОГАШ не заборавајте дека во рацете имате смртоносно оружје кое УБИВА и СЕКОГАШ однесувајте се во склад со тоа.

 

 

Weather

Cloudy

5°C

Skopje

Cloudy
Humidity: 61%
Wind: SE at 4.83 km/h
Sunday
SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
-1°C / 5°C
Monday
SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
-2°C / 5°C
Tuesday
Showers
-2°C / 6°C
Wednesday
Rain
1°C / 10°C

Translator

Visitors Counter

842833
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
271
731
3339
10418
842833

Your IP: 54.82.79.137
Server Time: 2018-11-17 05:20:48
Web Analytics