Login to your account

Username
Password
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password
Verify password
Email
Verify email

Macedonia Hunting

Вепар заразил 15 луѓе со трихинелоза во Бугарија

Posted by  Published in: Болести на дивечот

 

Со серија написи за билеститен а дивечот, на нашите ловци сакам да им ја потенцирам опасноста од заразните болести на дивечот, кои не само што се опасни за самиот дивеч, туку тие може да бидат доста непријатни и за луѓето. Во прилог на тоа го пренесувам текстот за појава на оваа заразна болест во нашиот источен сосед.


Во соседна Бугарија, како што известуваат тамошните медиуми, вепар заразил со трихинелоза 15 души во околината на Пловдив. Здравствените инспектори се во потрага по останатото месо од дивеч, за да го уништат и спречат дополнителни зарази.

Заразувањето со трихинелоза се случило преку консумирање на заразено месо од дивеч – вепар и домашна свиња. Од минатата недела во одделот на тамошната инфекциска  клиника биле сместени 15 лица заболени од трихинелоза, жители на околните села на Пловдив.

Станува збор за две епидемиски жаришта исто времено, што е редок феномен како што велат тамошните лекари. За едното жариште се смета дека е од домашна свиња, додека другото од дива свиња.

Третманот на трихинелоза е индивидуален и може да треа од 10 дена до две недели, па и повеќе. Од клиниката испратиле официјани пораки до овластените служби за оземање на останатото месо и производи.


Weather

Cloudy

1°C

Skopje

Cloudy
Humidity: 68%
Wind: WNW at 12.87 km/h
Wednesday
Partly cloudy
-5°C / 4°C
Thursday
Partly cloudy
-6°C / 0°C
Friday
Partly cloudy
-3°C / 1°C
Saturday
Partly cloudy
-4°C / 3°C

Translator

Visitors Counter

865574
Today
Yesterday
This Week
This Month
All days
380
536
916
12925
865574

Your IP: 54.89.187.28
Server Time: 2018-12-18 11:57:14
Web Analytics